
5.2 inches, 74.5 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$217
Display
5.2 inches, 74.5 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 3200 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE | Available. Released 2017, October
| Brand | Zte |
| Model | ZTE nubia Z17 miniS |
| Dimensions | 147.5 x 71.2 x 7.6 mm (5.81 x 2.80 x 0.30 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| Colours | Black Gold, Deep Blue, Aegean Blue |
| Screen Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/100 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.2, 1/3.1", 1.12m, PDAF 2 MP, (depth) 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0m 5 MP, f/2.2, depth sensor |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR | 4K@30fps, 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3200 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.95 GHz Cortex-A72 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 510 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 19, 20, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 3), glass back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.