
6.42 inches, 101.2 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$597
Display
6.42 inches, 101.2 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio)
Camera
48 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE | Available. Released 2019, August
| Brand | Zte |
| Model | ZTE nubia Z20 |
| Dimensions | 158.6 x 75.3 x 9 mm (6.24 x 2.96 x 0.35 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| Colours | Twilight Blue, Diamond Black |
| Screen Size | 6.42 inches, 101.2 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED, HDR10, 600 nits (typ) | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~401 ppi density) | Corning Gorilla Glass 5 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (6CA) Cat18 1200/150 Mbps |
| Main Camera | 48 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8m, PDAF, OIS 8 MP, f/2.4, (telephoto), 3x optical zoom 16 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide), 1/3.1", 1.0m, AF |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, second soft flash, HDR, panorama | 8K@15fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, 720p@1920fps | 8K@15fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, 720p@1920fps |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 (700 MHz) |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 34, 38, 39, 40, 41 - EU/Asia |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Radio | No |
| HD | AnTuTu: 371150 (v7), 355478 (v8) GeekBench: 10101 (v4.4) GFXBench: 37fps (ES 3.1 onscreen) |
| Sensors | Dual fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.