
5.0 inches, 68.9 cm2 (~72.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$565
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~72.3% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 2300 mAh
Processor
Quad-core
GSM / CDMA / HSPA | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE nubia Z5 |
| Dimensions | 137.9 x 69.1 x 7.6 mm (5.43 x 2.72 x 0.30 in) |
| Weight | 126 g (4.44 oz) |
| Colours | White, Black |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~72.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) | Scratch-resistant glass |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2300 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 2GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Quad-core 1.5 GHz Krait 300 |
| GPU | Adreno 320 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.