
5.0 inches, 68.9 cm2 (~72.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$315
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~72.7% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 2300 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE nubia Z5S |
| Dimensions | 137.7 x 68.8 x 7.6 mm (5.42 x 2.71 x 0.30 in) |
| Weight | 126 g (4.44 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IGZO IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Frequency | HSPA, LTE |
| Main Camera | 13 MP, AF, OIS |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 4K, 1080p, 720p@120fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2300 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA |
| 4G | LTE (market dependent) |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G Speed | HSDPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.