
4.7 inches, 60.9 cm2 (~68.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$250
Display
4.7 inches, 60.9 cm2 (~68.7% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 2000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / CDMA / HSPA / EVDO | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE nubia Z5S mini NX403A |
| Dimensions | 134.8 x 65.8 x 7.6 mm (5.31 x 2.59 x 0.30 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| Colours | White, Green, Pink, Yellow, Blue |
| Screen Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~68.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IGZO IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Frequency | HSPA, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2000 mAh, removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.7 GHz Krait 300 |
| GPU | Adreno 320 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.