
5.5 inches, 82.2 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$272
Display
5.5 inches, 82.2 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 3000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE nubia Z7 |
| Dimensions | 153.2 x 75.7 x 8.9 mm (6.03 x 2.98 x 0.35 in) |
| Weight | - |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 5.5 inches, 82.2 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~538 ppi density) |
| Frequency | HSPA, LTE |
| Main Camera | 13 MP, AF, OIS |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR | 4K@30fps, 1080p@30fps, stereo sound rec. | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Quad-core 2.5 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.