
5.2 inches, 74.5 cm2 (~74.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$380
Display
5.2 inches, 74.5 cm2 (~74.0% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Ion 2900 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE nubia Z9 |
| Dimensions | 147.4 x 68.3 x 8.9 mm (5.80 x 2.69 x 0.35 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| Colours | Black, White, Gold |
| Screen Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~74.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Frequency | HSPA, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Main Camera | 16 MP, f/2.0, 1/2.6", 1.12m, AF |
| Front Camera | 8 MP, f/2.0, 1/3.2", 1.4m |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 4K@24fps, 1080p@30fps, 480p@120fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2900 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM (Classic), 64GB 4GB RAM (Exclusive & Elite) |
| Card Slot | No |
| Processor | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 430 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 (MHL 3 TV-out), USB On-The-Go |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| HD | Basemark OS II 2.0: 1529Basemark X: 25001 |
| Sensors | Fingerprint (Exclusive edition only; side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.