
4.5 inches, 55.8 cm2 (~59.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$141
Display
4.5 inches, 55.8 cm2 (~59.2% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 1800 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Obsidian |
| Dimensions | 137.4 x 68.6 x 10.2 mm (5.41 x 2.70 x 0.40 in) |
| Weight | 137.5 g (4.87 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~59.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Li-Ion 1800 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 6 h (3G) |
| Standby | Up to 252 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G | 2, 4, 12 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.