
4.0 inches, 45.5 cm2 (~55.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$76
Display
4.0 inches, 45.5 cm2 (~55.9% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Li-Ion 1400 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Open C |
| Dimensions | 126 x 64.7 x 10.8 mm (4.96 x 2.55 x 0.43 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| Colours | Orange, Black |
| Screen Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~55.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 3.15 MP |
| Video | 352x288@15fps |
| Battery | Li-Ion 1400 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 6 h |
| Standby | Up to 150 h |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 - for Europe |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 - for Europe |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1 |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.