
7.0 inches, 142.1 cm2 (~61.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$250
Display
7.0 inches, 142.1 cm2 (~61.7% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery
Processor
Dual-core
CDMA / EVDO | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Optik |
| Dimensions | 193 x 119.4 x 13.2 mm (7.60 x 4.70 x 0.52 in) |
| Weight | 400 g (14.11 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 7.0 inches, 142.1 cm2 (~61.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
| Frequency | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.2 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 220 |
| 2G | CDMA 800 / 1900 |
| 3G | CDMA2000 1xEV-DO |
| 3G Speed | CDMA2000 1xEV-DO |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.