
4.0 inches, 45.5 cm2 (~60.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$250
Display
4.0 inches, 45.5 cm2 (~60.1% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Removable Li-Ion 1600 mAh battery
Processor
1.0
GSM / CDMA / HSPA / EVDO | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Orbit |
| Dimensions | 119.4 x 63.5 x 10.2 mm (4.70 x 2.5 x 0.40 in) |
| Weight | 136.4 g (4.80 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~60.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Frequency | HSPA 14.4/5.76 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps (ZTE Render) |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Video | LED flash | 720p@30fps |
| Battery | Removable Li-Ion 1600 mAh battery |
| Talk Time | Up to 4 h 40 min |
| Standby | Up to 220 h |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | 1.0 GHz |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.