
1.4 inches, 6.3 cm2 (~30.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$217
Display
1.4 inches, 6.3 cm2 (~30.3% screen-to-body ratio)
Battery
Li-Ion 500 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Available. Released 2017, April
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Quartz |
| Dimensions | 45.7 x 45.7 x 14.5 mm (1.80 x 1.80 x 0.57 in) |
| Weight | 89 g (3.14 oz) |
| Colours | Silver |
| Screen Size | 1.4 inches, 6.3 cm2 (~30.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED | 400 x 400 pixels, 1:1 ratio (~404 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA |
| Battery | Li-Ion 500 mAh, non-removable |
| Standby | Up to 24 h (mixed usage) |
| Internal Memory | 4GB 768MB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
| 2G | GSM 850 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.1, LE |
| USB | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, barometer |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 3), stainless steel frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.