
2.8 inches, 24.3 cm2 (~42.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$217
Display
2.8 inches, 24.3 cm2 (~42.1% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Removable Li-Ion 1100 mAh battery
Processor
500
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Racer II |
| Dimensions | 104 x 55.4 x 13.5 mm (4.09 x 2.18 x 0.53 in) |
| Weight | 100 g (3.53 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~42.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Frequency | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Main Camera | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1100 mAh battery |
| Talk Time | Up to 4 h 35 min |
| Standby | Up to 166 h |
| Internal Memory | 256MB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 500 MHz ARM 11 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.