
4.0 inches, 45.5 cm2 (~55.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$119
Display
4.0 inches, 45.5 cm2 (~55.3% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 1650 mAh
Processor
1.0
CDMA / EVDO | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Reef |
| Dimensions | 127 x 64.8 x 11.2 mm (5.0 x 2.55 x 0.44 in) |
| Weight | 127.6 g (4.48 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~55.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Frequency | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | 1 MP |
| Video | LED flash, panorama | 720p |
| Battery | Li-Ion 1650 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 9 h 30 min |
| Standby | Up to 165 h |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 1.0 GHz |
| GPU | Adreno 205 |
| 2G | CDMA 800 / 1900 |
| 3G | CDMA2000 1xEV-DO |
| 3G Speed | CDMA2000 1xEV-DO |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.