
3.5 inches, 36.5 cm2 (~53.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$98
Display
3.5 inches, 36.5 cm2 (~53.0% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Removable Li-Ion 1200 mAh battery
Processor
600
CDMA / EVDO | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Score |
| Dimensions | 112 x 61.4 x 12.5 mm (4.41 x 2.42 x 0.49 in) |
| Weight | 122 g (4.30 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~53.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Frequency | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Main Camera | 3.15 MP |
| Video | 320p@15fps |
| Battery | Removable Li-Ion 1200 mAh battery |
| Talk Time | Up to 4 h |
| Standby | Up to 250 h |
| Internal Memory | 512MB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot), 4 GB included |
| Processor | 600 MHz |
| 2G | CDMA 800 / 1900 / 1700 / 2100 |
| 3G | CDMA2000 1xEV-DO |
| 3G Speed | CDMA2000 1xEV-DO |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.