
4.3 inches, 52.6 cm2 (~61.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$272
Display
4.3 inches, 52.6 cm2 (~61.7% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Removable Li-Ion 1400 mAh battery
Processor
800MHz
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Skate |
| Dimensions | 125.9 x 67.8 x 10.4 mm (4.96 x 2.67 x 0.41 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~61.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
| Talk Time | Up to 5 h |
| Standby | Up to 288 h |
| Internal Memory | 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 800MHz |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.