
4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$109
Display
4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.1% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 1650 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Sonata 2 |
| Dimensions | 125 x 63.8 x 11.4 mm (4.92 x 2.51 x 0.45 in) |
| Weight | - |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) | Asahi Dragontrail Glass |
| Frequency | HSPA, LTE |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Li-Ion 1650 mAh, removable |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA |
| 4G | LTE (unspecified) |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G Speed | HSDPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | TBC |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.