
5.0 inches, 68.9 cm2 (~71.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$217
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~71.9% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 2300 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Star 1 |
| Dimensions | 139 x 69 x 6.6 mm (5.47 x 2.72 x 0.26 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| Colours | Pink, Black, White |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~71.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Frequency | HSPA, LTE |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | Dual-LED dual-tone flash | Yes |
| Battery | Li-Po 2300 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 20 h |
| Standby | Up to 460 h |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | LTE (unspecified) |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.