
4.3 inches, 52.6 cm2 (~60.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$228
Display
4.3 inches, 52.6 cm2 (~60.4% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Removable Li-Ion 1400 mAh battery
Processor
1.0
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Tania |
| Dimensions | 128.6 x 67.8 x 10.5 mm (5.06 x 2.67 x 0.41 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| Colours | White, Black |
| Screen Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~60.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| Frequency | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Video | LED flash | 720p@30fps |
| Battery | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
| Talk Time | Up to 4 h |
| Standby | Up to 200 h |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.