
5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$80
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.9% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 2200 mAh
Processor
Quad-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE | Available. Released 2017, September
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Tempo X |
| Dimensions | 145.5 x 71.9 x 9.1 mm (5.73 x 2.83 x 0.36 in) |
| Weight | 141.8 g (5.01 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2200 mAh, removable |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC |
| Processor | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G | 2, 4, 5, 12, 13, 25, 26, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.