
5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$228
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.8% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 2400 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE V5 Lux |
| Dimensions | 139 x 71 x 9 mm (5.47 x 2.80 x 0.35 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Frequency | HSPA, LTE |
| Main Camera | 13 MP, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2400 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA |
| 4G | LTE (unspecified) |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G Speed | HSDPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.