
Price (USD)
$239
Camera
2 MP
Battery
Removable Li-Ion battery
Processor
416
GSM | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE V821 |
| Dimensions | 116 x 56.5 x 11.8 mm (4.57 x 2.22 x 0.46 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| Colours | Black |
| Display Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio |
| Main Camera | 2 MP, AF |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion battery |
| Internal Memory | 256MB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 416 MHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
Similar phones and alternatives
No comments yet.