
4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$196
Display
4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.5% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Removable Li-Ion 1650 mAh battery
Processor
1.0
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE V880E |
| Dimensions | 122.5 x 64.6 x 12 mm (4.82 x 2.54 x 0.47 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1650 mAh battery |
| Internal Memory | 4GB (2.5GB user available), 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 1.0 GHz |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.