
5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$293
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.0% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 2500 mAh
Processor
Dual-core
CDMA / EVDO / LTE | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Vital N9810 |
| Dimensions | 142 x 71.4 x 10 mm (5.59 x 2.81 x 0.39 in) |
| Weight | 154 g (5.43 oz) |
| Colours | Black/Blue |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) | Yes |
| Frequency | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps, LTE |
| Main Camera | 13 MP, AF |
| Front Camera | 1 MP |
| Video | LED flash, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2500 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 15 h |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
| 2G | CDMA 800 / 1900 |
| 3G | CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | 25 |
| 3G Speed | CDMA2000 1xEV-DO |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.