
4.5 inches, 55.8 cm2 (~64.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$163
Display
4.5 inches, 55.8 cm2 (~64.0% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2070 mAh
Processor
Dual-core
CDMA / EVDO / LTE | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Warp 4G |
| Dimensions | 132.1 x 66 x 10.4 mm (5.20 x 2.60 x 0.41 in) |
| Weight | 127.6 g (4.48 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~64.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) | Scratch-resistant glass |
| Frequency | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps, LTE |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 1 MP |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 720p |
| Battery | Li-Ion 2070 mAh, removable |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.2 GHz Krait 200 |
| GPU | Adreno 305 |
| 2G | CDMA 800 / 1900 |
| 3G | CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | LTE (unspecified) |
| 3G Speed | CDMA2000 1xEV-DO |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.