
5.7 inches, 89.6 cm2 (~65.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$217
Display
5.7 inches, 89.6 cm2 (~65.7% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 3400 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Zmax |
| Dimensions | 162.6 x 83.8 x 8.9 mm (6.40 x 3.30 x 0.35 in) |
| Weight | 189.9 g (6.70 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~65.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~258 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps or Cat3 100/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 1.6 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps | 720p |
| Battery | Li-Ion 3400 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 14 h |
| Standby | Up to 360 h |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G | 2, 4, 7, 12 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.