
6.0 inches, 99.2 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$119
Display
6.0 inches, 99.2 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 3400 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, July
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Zmax Pro |
| Dimensions | 165.1 x 83.8 x 8.9 mm (6.5 x 3.30 x 0.35 in) |
| Weight | 174.9 (6.17 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.2, 20mm (ultrawide), PDAF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3400 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 25 h (3G) |
| Standby | Up to 400 h (3G) |
| Internal Memory | 32GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G | 2, 4, 12 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.