
4.0 inches, 45.5 cm2 display
Price (USD)
$87
Display
4.0 inches, 45.5 cm2
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 1700 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Archos |
| Model | Archos 40 Cesium |
| Dimensions | - |
| Colours | Black; Yellow and Blue (included) |
| Screen Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 1700 mAh, removable |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.