
6.85 inches, 117.1 cm2 (~82.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$163
Display
6.85 inches, 117.1 cm2 (~82.7% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP 8 MP
Battery
Li-Ion 5000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2019, May
| Brand | Archos |
| Model | Archos Oxygen 68XL |
| Dimensions | 173.5 x 81.6 x 9 mm (6.83 x 3.21 x 0.35 in) |
| Weight | 214 g (7.55 oz) |
| Colours | Dark Blue |
| Screen Size | 6.85 inches, 117.1 cm2 (~82.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 640 x 1352 pixels, 19:9 ratio (~218 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Main Camera | 5 MP 8 MP, AF 0.3 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 5000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.