
6.26 inches, 97.8 cm2 (~81.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$141
Display
6.26 inches, 97.8 cm2 (~81.1% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP 8 MP
Battery
Li-Ion 3000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2019, May
| Brand | Archos |
| Model | Archos Oxygen 63 |
| Dimensions | 159.2 x 75.8 x 9.3 mm (6.27 x 2.98 x 0.37 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| Colours | Dark Blue |
| Screen Size | 6.26 inches, 97.8 cm2 (~81.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~269 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 5 MP 8 MP, AF 0.3 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3000 mAh, removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSD |
| Processor | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.