
6.39 inches, 100.2 cm2 (~85.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$326
Display
6.39 inches, 100.2 cm2 (~85.2% screen-to-body ratio)
Camera
Motorized pop-up 8 MP
Battery
Li-Po 3400 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Cancelled
| Brand | Archos |
| Model | Archos Diamond |
| Dimensions | 158.7 x 74.1 x 8.6 mm (6.25 x 2.92 x 0.34 in) |
| Weight | 166 g (5.86 oz) |
| Colours | Dark Blue |
| Screen Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 (~85.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Main Camera | Motorized pop-up 8 MP, f/2.0, 1/4", 1.12m 16 MP, f/1.8, 1/2.8", 1.12m, PDAF 5 MP, f/2.2, (depth) |
| Video | Dual-LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3400 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 20, 28 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.