
5.73 inches, 87.6 cm2 (~81.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$326
Display
5.73 inches, 87.6 cm2 (~81.7% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Po 3100 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, November
| Brand | Archos |
| Model | Archos Diamond Omega |
| Dimensions | 147.5 x 72.7 x 8.5 mm (5.81 x 2.86 x 0.33 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| Colours | Dark Blue |
| Screen Size | 5.73 inches, 87.6 cm2 (~81.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPS IPS LCD | 1080 x 2040 pixels, 17:9 ratio (~403 ppi density) | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat9 450/50 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, f/2.2 5 MP 12 MP, f/1.8, 1/2.55", 1.4m, dual pixel PDAF 23 MP, f/2.0, PDAF, 2x lossless zoom |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3100 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 8GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Octa-core (4x2.45 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 540 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| HD | GeekBench: 6689 (v4.4)GFXBench: 23fps (ES 3.1 onscreen) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front (Gorilla Glass), glass back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.