
5.0 inches, 68.9 cm2 (~61.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$163
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~61.9% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 4000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2018, April
| Brand | Archos |
| Model | Archos Saphir 50X |
| Dimensions | 146.6 x 76 x 13 mm (5.77 x 2.99 x 0.51 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~61.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | S-IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) | Corning Gorilla Glass 4 |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.