
4.0 inches, 45.5 cm2 (~59.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$130
Display
4.0 inches, 45.5 cm2 (~59.7% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 1400 mAh
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Archos |
| Model | Archos 40b Titanium |
| Dimensions | 125 x 61 x 8.5 mm (4.92 x 2.40 x 0.33 in) |
| Weight | 115 g (4.06 oz) |
| Colours | Black/White |
| Screen Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~59.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Li-Ion 1400 mAh, removable |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.