
4.5 inches, 57.6 cm2 (~63.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$250
Display
4.5 inches, 57.6 cm2 (~63.7% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 1850 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Archos |
| Model | Archos 45 Helium 4G |
| Dimensions | 135 x 67 x 9.8 mm (5.31 x 2.64 x 0.39 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.5 inches, 57.6 cm2 (~63.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~207 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 1850 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 9 h (2G) / Up to 7 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 / 1800 |
| 4G | 1, 3, 7, 8 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 / 1800 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.