
5.0 inches, 69.2 cm2 (~67.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$217
Display
5.0 inches, 69.2 cm2 (~67.4% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Po 2700 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Archos |
| Model | Archos 50 Diamond |
| Dimensions | 146 x 70.4 x 8 mm (5.75 x 2.77 x 0.31 in) |
| Weight | 142 g (5.01 oz) |
| Colours | Black, Electric yellow |
| Screen Size | 5.0 inches, 69.2 cm2 (~67.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~440 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 16 MP, AF |
| Front Camera | 8 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 2700 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.