
5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$141
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.8% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP 13 MP
Battery
Li-Ion 2400 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, June
| Brand | Archos |
| Model | Archos 50 Graphite |
| Dimensions | 144 x 72.7 x 8.9 mm (5.67 x 2.86 x 0.35 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 5 MP 13 MP, AF 2 MP, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2400 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | LTE 800 / 1800 / 2100 / 2600 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.