
5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$261
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.1% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Archos |
| Model | Archos 50c Oxygen |
| Dimensions | 145 x 69.8 x 7.6 mm (5.71 x 2.75 x 0.30 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2000 mAh, removable |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC |
| Processor | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.