
6.4 inches, 112.9 cm2 (~73.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$261
Display
6.4 inches, 112.9 cm2 (~73.0% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2800 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Archos |
| Model | Archos 64 Xenon |
| Dimensions | 170.7 x 90.6 x 9.3 mm (6.72 x 3.57 x 0.37 in) |
| Weight | 232 g (8.18 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 6.4 inches, 112.9 cm2 (~73.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~229 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | 720p |
| Battery | Li-Ion 2800 mAh, removable |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.