
8.0 inches, 198.2 cm2 display
Price (USD)
$304
Display
8.0 inches, 198.2 cm2
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 3500 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Archos |
| Model | Archos 80 Helium 4G |
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Colours | White/Silver |
| Screen Size | 8.0 inches, 198.2 cm2 |
| Display Type | IPS LCD | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~160 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3500 mAh, removable |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.