
10.1 inches, 295.8 cm2 (~71.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$326
Display
10.1 inches, 295.8 cm2 (~71.2% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 6600 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, October
| Brand | Archos |
| Model | Archos Diamond Tab |
| Dimensions | 255 x 163 x 8 mm (10.04 x 6.42 x 0.31 in) |
| Weight | 510 g (1.12 lb) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~71.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~299 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 13 MP, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 6600 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core Cortex-A72 & quad-core Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T860MP4 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | LTE (unspecified) |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.