
5.5 inches, 83.4 cm2 (~76.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$272
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~76.2% screen-to-body ratio)
Camera
20.7 MP
Battery
Li-Ion 2950 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, August
| Brand | Archos |
| Model | Archos Diamond 2 Plus |
| Dimensions | 148.3 x 73.8 x 8.3 mm (5.84 x 2.91 x 0.33 in) |
| Weight | 193 g (6.81 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~76.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) | Asahi Dragontrail Glass |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 20.7 MP, f/2.4, PDAF |
| Front Camera | 8 MP, f/1.9, 22mm (wide) |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2950 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 11 h (3G) |
| Standby | Up to 320 h (3G) |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE, EDR, aptX |
| USB | USB Type-C 3.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | Stereo FM radio with RDS; recording |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.