
5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$272
Display
5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.5% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 3000 mAh
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, July
| Brand | Archos |
| Model | Archos Sense 55s |
| Dimensions | 142.5 x 74.2 x 8 mm (5.61 x 2.92 x 0.31 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Video | Dual-LED dual-tone flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.