
3.5 inches, 33.8 cm2 (~47.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$250
Display
3.5 inches, 33.8 cm2 (~47.8% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Removable Li-Ion 1000 mAh battery
Processor
Marvell
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Dell |
| Model | Dell Aero |
| Dimensions | 122 x 57.9 x 11.7 mm, 68.6 cc (4.80 x 2.28 x 0.46 in) |
| Weight | 104 g (3.67 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 3.5 inches, 33.8 cm2 (~47.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 360 x 640 pixels, 16:9 ratio (~210 ppi density) | Corning Gorilla Glass |
| Frequency | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Video | LED flash | CIF@30fps |
| Battery | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Talk Time | Up to 5 h |
| Standby | Up to 400 h |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Processor | Marvell PXA310 624 MHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| USB | miniUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Browser | HTML, Adobe Flash Lite |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.