
2.8 inches, 24.3 cm2 (~43.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$196
Display
2.8 inches, 24.3 cm2 (~43.3% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Removable Li-Ion 1100 mAh battery
Processor
600
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Dell |
| Model | Dell XCD28 |
| Dimensions | 102 x 55 x 14.5 mm (4.02 x 2.17 x 0.57 in) |
| Weight | 100 g (3.53 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~43.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Main Camera | 3.15 MP, AF |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1100 mAh battery |
| Internal Memory | 256MB RAM, 256MB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Processor | 600 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 200 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Browser | HTML |
Similar phones and alternatives
No comments yet.