
5.0 inches, 71.2 cm2 (~58.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$206
Display
5.0 inches, 71.2 cm2 (~58.8% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Removable Li-Ion 1530 mAh battery
Processor
1.0
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Dell |
| Model | Dell Streak |
| Dimensions | 152.9 x 79.1 x 10 mm (6.02 x 3.11 x 0.39 in) |
| Weight | 220 g (7.76 oz) |
| Colours | Black, Red, white |
| Screen Size | 5.0 inches, 71.2 cm2 (~58.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~187 ppi density) | Corning Gorilla Glass |
| Frequency | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, f/2.8, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | Dual-LED flash | 480p@20fps; 720p (via SW update) |
| Battery | Removable Li-Ion 1530 mAh battery |
| Talk Time | Up to 9 h 48 min |
| Standby | Up to 400 h |
| Internal Memory | 16GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 200 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot (charges may apply) |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| USB | 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.