
10.1 inches, 295.8 cm2 (~63.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$304
Display
10.1 inches, 295.8 cm2 (~63.4% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Non-removable Li-Ion battery
Processor
Dual-core
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Dell |
| Model | Dell Streak 10 Pro |
| Dimensions | 262.3 x 178 x 13 mm (10.33 x 7.01 x 0.51 in) |
| Weight | 727 g (1.60 lb) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~63.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) | Corning Gorilla Glass |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Non-removable Li-Ion battery |
| Talk Time | Up to 12 h |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | ULP GeForce |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| USB | 2.0 |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.