
4.1 inches, 47.8 cm2 (~61.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$239
Display
4.1 inches, 47.8 cm2 (~61.8% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Removable Li-Ion 1400 mAh battery
Processor
1.0
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Dell |
| Model | Dell Venue Pro |
| Dimensions | 122 x 63.5 x 15.2 mm (4.80 x 2.5 x 0.60 in) |
| Weight | 192.8 g (6.77 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.1 inches, 47.8 cm2 (~61.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~228 ppi density) | Corning Gorilla Glass |
| Frequency | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Video | LED flash | 720p |
| Battery | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
| Talk Time | Up to 7 h |
| Standby | Up to 400 h |
| Internal Memory | 8GB 512MB RAM, 16GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) - not user accessible |
| Processor | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 200 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 1700 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 1700 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Browser | HTML |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.