
3.5 inches, 33.8 cm2 (~47.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$250
Display
3.5 inches, 33.8 cm2 (~47.4% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Removable Li-Ion 1000 mAh battery
GSM | Discontinued
| Brand | Dell |
| Model | Dell Mini 3i |
| Dimensions | 122 x 58.4 x 11.7 mm (4.80 x 2.30 x 0.46 in) |
| Weight | 102 g (3.60 oz) |
| Colours | Passion Red, Oiled Bronze |
| Screen Size | 3.5 inches, 33.8 cm2 (~47.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 360 x 640 pixels, 16:9 ratio (~210 ppi density) |
| Main Camera | 3.15 MP, AF |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Talk Time | Up to 7 h 20 min |
| Standby | Up to 423 h |
| Internal Memory | 256MB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot), 4 GB included |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| USB | miniUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Browser | HTML |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.