
7.0 inches, 139.5 cm2 (~58.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$228
Display
7.0 inches, 139.5 cm2 (~58.2% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Non-removable Li-Ion 2780 mAh battery
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Dell |
| Model | Dell Streak 7 |
| Dimensions | 200 x 119.8 x 12.4 mm (7.87 x 4.72 x 0.49 in) |
| Weight | 453.6 g (1.00 lb) |
| Colours | Gray |
| Screen Size | 7.0 inches, 139.5 cm2 (~58.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~133 ppi density) | Corning Gorilla Glass |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | 1.3 MP |
| Video | LED flash | 720p |
| Battery | Non-removable Li-Ion 2780 mAh battery |
| Talk Time | Up to 4 h |
| Standby | Up to 72 h |
| Internal Memory | 16GB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | ULP GeForce |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 1900 / 2100 / 1700 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 1900 / 2100 / 1700 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| USB | 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.